سید مهدی قوامی : ورود اصلاح طلبان به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را خودکشی محض برای این تفکر می دانم.

سید مهدی قوامی ، مدیر مسئول سایت عصر سخن ، در گپ و‌گفتی صمیمانه به خبرنگار عصر سخن گفت : انتخابات سال ۹۲ برهه حساسی بود که اکثر عقلای اصلاح طلب خواستند که این طیف در انتخابات از کسی حمایت نکند ولی با ورود مرحوم هاشمی و دکتر خاتمی و انصراف عارف این روند وارد مرحله جدیدی شد.

دبیر حزب جمهوریت استان قزوین اضافه کرد : بسیاری از بزرگان از جمله حاج سید ناصر قوامی در همان زمان بارها گفتند که این انتخابی بین بد و بدتر است . با روی کار آمدن حسن روحانی دیدیم که پیش بینی این بزرگواران درست بود.

این فعال اصلاح طلب ادامه داد : دولت حسن روحانی بنام اصلاح طلبان و به کام اصولگرایان بود و عملا دیدیم که برای کوبیدن و بردن آبروی اصلاحات از آن استفاده کردند. اکنون نیز اصلاحات در پائین ترین حد اعتماد عمومی قرار دارد و کوچکترین اشتباهی می تواند به حیات اصلاحات در ایران خاتمه دهد.

رئیس شورای ائتلاف راه نو افزود : حضور اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را خودکشی محض برای این جریان می دانم . بزرگان اصلاح طلب باید اعتماد از دست رفته مردم را ترمیم کنند . میل و رغبت برخی به اصطلاح اصلاح طلبان برای دست یافتن به پست و مقام عملاً با این تفکر در تضاد است . اصلاح طلبان زمانی می توانند وارد گود شوند که دستور اصلاحات صادر شده باشد . تا زمانی که اصلاحات واقعی در کشور شکل نگیرد ورود اصلاح طلبان به عرصه های مدیریتی اشتباه محض است .

سید مهدی قوامی در خصوص نظارت استصوابی شورای نگهبان گفت : وقتی قانون دست ایشان را باز گذاشته است نمی توان به این شورا خرده گرفت چرا که شورای نگهبان معتقد است برابر قانون عمل می کند . یکی از اشکالات این است که کسی خود را پاسخگو نمی داند و در حالی که حتی رهبری می فرمایند :”به من هم می توانید انتقاد کنید ” اما در جامعه می بینیم که نوشتن یک مقاله یا یک مصاحبه می تواند به برخورد قضایی منجر شود و این یک اشکال است . به شورای نگهبان نیز نمی توان انتقاد کرد یا از ایشان خواست پاسخگو باشند چرا که در قانون پیش بینی نشده است . وقتی حرف از اصلاحات می زنیم اکثراً اینگونه مسائل است . پاسخگو بودن ، نظارت خصوصاً نظارت استصوابی ، محاکم قضایی مستقل ، عدم حضور نظامیان در سیاست و … مباحثی هستند که نیاز به اصلاح قوانین دارند. همین نظارت استصوابی باعث شد نخبگان اصلاح طلب خانه نشین شدند و مردم نیز در تقابل با این حرکت شورای نگهبان به نخبگان اصولگرا رای ندادند و مجلس دهم که عاری از نخبگان دو طیف بود تشکیل شد و متاسفانه بعد از ۴ سال هم همین روند باعث عدم مشارکت اکثریت مردم در انتخابات شد.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*