اعلام برائت سید ناصر قوامی عامل اتحاد یا انشقاق اصلاح طلبان؟

گروه سیاسی /عصر سخن

هفته گذشته حجه الاسلام سید ناصر قوامی چهره شاخص اصلاحات کشور و رئیس شورای اصلاح طلبان استان قزوین بیانیه ای غیر منتظره صادر کرد . در این بیانیه حجه الاسلام قوامی از عملکرد نمایندگان اصلاح طلب شورای اسلامی شهر قزوین اعلام برائت کرد و از مردم خواست حساب وی را از آنها جدا بدانند . لازم به ذکر است این اعلام برائت در مورد کسانی صادر شده است که با حمایت مستقیم حاج سید ناصر قوامی وارد شورای شهر شده بودند .
پس از صدور این بیانیه واکنش های متفاوتی از طرف فعالان سیاسی صورت گرفت اما آنچه بیش از همه حائز اهمیت است این سئوال است که ؛ با اینکه چندماه به انتخابات مجلس زمان داریم آیا این بیانیه باعث انشقاق در اصلاح طلبان نمی شود ؟
برای جواب به این سئوال دانستن مطالبی از جمله دلایل صدور بیانیه که عملکرد این نمایندگان است و اتفاقات چند سال گذشته در قزوین الزامی است .
پس از انتخابات سال ۹۲ که دکتر روحانی با حمایت اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زد به دلیل تعدد حامیان وی نامی در ادبیات سیاسی ایران مصطلح شد که قبلاً وجود نداشت . ” امید ” نامی بود که پس از انتخابات سال ۹۲ بر روی لیست های انتخاباتی طرفداران دکتر روحانی نهاده شد . پس از آن انتخابات های سال ۹۴ و ۹۶ نیز با همراهی همین حامیان به پیش رفت ولی نکته قابل توجه آن بود که اصلاحات چون حامی بزرگتری بود حامیان دیگر دولت نیز وارد سیستم اصلاح طلبان شدند در حالی که اصلا اعتقادی به تفکر اصلاحات نداشتند .
در طی این ۶ سال در استان قزوین اکثر اصلاح طلبان جذب تفکرات دیگر حامیان روحانی شدند و با زیر پا گذاشتن برخی اهداف و مبانی اصلاح طلبی خواستند با هر وسیله ای وارد ارکان مدیریتی و قدرت در استان شوند تا جایی که پس از انتخابات سال ۹۶ تقریباً جلسات شورای اصلاح طلبان استان قزوین تعطیل شد و از طرف دیگر نمایندگان فراکسیون امید شورای شهر قزوین در حالی که چندین بار از آنها خواسته شده بود که برای دادن گزارش به شورای اصلاح طلبان و رئیس این شورا حضور یابند ولی ایشان از حضور و پاسخگویی اجتناب کردند و این در حالی بود که حجه الاسلام قوامی در انتخابات سال ۹۶ بیش از ۵۰ سخنرانی در حمایت از این نمایندگان انجام داده بود.
مهمترین عامل صدور بیانیه عملکرد این نمایندگان است که در دو سال گذشته فاصله زیادی با مبانی اصلاح طلبی پیدا کرده بود . سه انتخاب ضعیف برای سرپرستی شهرداری و شهردار قزوین ، تصویب پرداخت رقمی حدود ۴ میلیارد تومان به ورزش قهرمانی در حالی که برای پرداخت حقوق کارکنان شهرداری مجبور به قرض کردن بودند ، عدم تعین تکلیف بدهی های معوقه ، ورود اتوبوسی برخی افراد به شهرداری قزوین ، اجرای پروژه هایی بدون داشتن پیوست زیست محیطی که مغایر قانون است و … قسمتی از عملکرد شورای شهر بود اما جالب قضییه آن بود که وقتی یکی از نمایندگان اصلاح طلب شورای شهر به عملکرد ایشان اعتراض کرد و از آنها خواست با توجه به معیارها و مبانی اصلاح طلبی عمل کنند بلافاصله توسط ۵ عضو دیگر از جلسات فراکسیون امید حذف شد و کمیسیون خدمات شهری که با ریاست این نماینده بهترین عملکرد را در بین کمیسیون ها داشت از اختیار وی خارج گردید . هواداران این نمایندگان بلافاصله با جوسازی خواستند به جامعه القا کنند که عملکرد این ۵ نفر دقیقاً مطابق مبانی اصلاحات است و این نماینده از اصلاح طلبان فاصله گرفته است .
در دو انتخاب اخیر متاسفانه رفتارهایی بسیار نامناسب و خلاف پایه های اساسی اصلاح طلبی از این نمایندگان سر زد که بطور خلاصه به آن می پردازیم و به زودی گزارشی مفصل در این زمینه به مردم ارائه خواهیم کرد .
سید ناصر قوامی به عنوان رئیس شورای اصلاح طلبان استان قزوین هیچگاه فرد خاصی را برای سرپرستی یا شهردار قزوین معرفی نکرد و همیشه به این نمایندگان توصیه کرد که بهترین و قوی ترین گزینه را انتخاب کنید اما چهار ماه پیش که علی صفری از شهرداری استعفا داد برخی از اصلاح طلبان که بعضا با این ۵ نماینده نسبت فامیلی دارند حجه الاسلام قوامی را وارد یک بازی کردند و از ایشان خواستند سفارش گزینه ای توانمند تر از سرپرست فعلی را به این نمایندگان بکند و در ظاهر نیز همه با آن گزینه موافقت کردند ولی از طرف دیگر با نوشتن یک سناریوی حساب شده و با بازی خلاقانه سرهنگ داودی ؛در لحظه آخر گزینه قوی تر حذف و گزینه ای ضعیف به سرپرستی انتخاب شد . این انتخاب باعث بهت و حیرت همگان شد و حتی برخی بزرگان و فعالان سیاسی و مدیران شهری به این انتخاب اعتراض کردند از جمله یکی از معاونان شهردار سابق که در اعتراض به این انتخاب استعفا کرد که متاسفانه مورد غضب قرار گرفت و تا کنون نیز همچنان مغضوب است. مطمئناً مرور زمان نتایج عملکرد این سرپرست را به همگان نشان خواهد داد .
اما در مورد انتخاب اخیر نیز گزینه های قوی کنار رفتند و گزینه ای با رزومه ضعیف تر انتخاب شد .متاسفانه این بارآیت الله محمدی تاکندی درگیر این انتخاب شد و این افراد تا جایی پیش رفتند که اشک ایشان را درآوردند . جالب است چند روز پیش یکی از نشریات قزوین خواسته بود که آیت الله تاکندی میان دو طیف اصلاح طلب میانجیگری کند غافل از آن که این افراد حرمت آیت الله را نگه نداشته اند و ضمنا اصلاح طلبی یک طیف است و طیف دومی ندارد. کسی اصلاح طلب است که معتقد به مبانی و اهداف آن باشد و عملکردش را بر اساس شاخصه ها و معیارهای اصلاحات تنظیم کند در غیر این صورت افرادی که خلاف آن عمل می کنند اصلاح طلب نیستند . انشااله بعدا مفصل به این موضوع نیز می پردازیم .
با نگاهی به عملکرد این افراد و جوسازی اخیر کاملا مشهود است که این نمایندگان و هواداران آنها و برخی افراد قدرت طلب که در این چند سال زیر پرچم اصلاحات پر و بال گرفته اند ؛ می خواهند عملکرد خود را مطابق اصول و مبانی اصلاح طلبی نشان دهند که در واقع منحرف کردن افکار عمومی از معیارها و شاخصه های اصلاح طلبی واقعی است .
حجه الاسلام قوامی که در طول سالیان متمادی از بنیانگذاران و چهره های شاخص اصلاحات در کشور است و بابت این تفکر تا کنون هزینه های سنگین داده است ؛ زمانی که متوجه شد این افراد اهداف و مبانی اصلاح طلبی ناب را مورد هدف قرار داده و می خواهند عملکرد خود را مطابق اصلاح طلبی معرفی کنند تامل را جایز ندانست و دست به قلم شد .
این نمایندگان در این دو سال با زیر پا گذاشتن شاخصه های اصلاح طلبی از جمله شفافیت ، پاسخگویی ، شایسته سالاری ، قانون مداری و… در واقع عملکردی مغایر اصلاحات داشته اند .
بیانیه حاج سید ناصر قوامی اولا باعث تبیین و شناخت بهتر مردم از تفکر و راه و روش اصلاحات می شود . ثانیاً برخی از افراد نمی توانند اعمال خود را به اصلاحات نسبت دهند و زیر پرچم اصلاحان منافع شخصی و گروهی خود را تامین کنند . ثالثاً معیار و محکی است که اصلاح طلب واقعی از مدعی اصلاح طلبی تمیز داده شود .
با تجه به شرایط ایجاد شده و عملکرد افراد صدور این بیانیه نه تنها باعث انشاق نمی شود بلکه دقیقاً موجب اتحاد و همبستگی بیشتر اصلاح طلبان خواهد بود .

1دیدگاه برای اعلام برائت سید ناصر قوامی عامل اتحاد یا انشقاق اصلاح طلبان؟

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*