رحمت اله بیگدلی : مشی حزب تازه تاسیس، اصلاح‌طلبانه خواهد بود.

✅ رحمت‌اله بیگدلی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم خبر‌ داد: دوازدهم‌ بهمن؛ موعد آغاز به‌کار حزب انشعاب‌یافته از اعتماد ملی

🔴 مشی حزب تازه تاسیس، اصلاح‌طلبانه خواهد بود

حجت‌الاسلام رحمت‌اله بیگدلی، عضو سابق شورای‌ مرکزی حزب اعتمادملی، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم ، با اشاره به آخرین اقدامات برای تاسیس حزب انشعاب یافته از حزب اعتمادملی گفت:‌ زمانی که تصمیم بر این شد از حزب اعتمادملی کنارگیری کنیم، در جلساتی متعدد، گروهی ۷ نفره که بعدا به ۱۱ نفر افزایش پیدا کردند، مامور نگارش اساسنامه و مرامنامه‌‌ حزب جدید شدند.

وی با بیان این‌که کار تدوین اساسنامه حزب جدید به مراحل پایانی خود رسیده و هیئت‌ مزبور هم اکنون در حال نهایی کردن نگارش مرامنامه حزب جدید است، افزود: با پایان یافتن کار نگارش اساسنامه و مرامنامه، تقاضای خود را برای دریافت پروانه فعالیت‌ به کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ارسال می‌کنیم.

بیگدلی درباره اعضای موسس حزب انشعاب یافته از حزب اعتمادملی خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ۳۵  نفر از دوستان ابراز آمادگی کرده‌اند که نامشان در میان اسامی اعضای هیئت موسس قرار گیرد. بر همین اساس قرار شد تا با یک جمع‌بندی دقیق تعدادی از این دوستان را به عنوان اعضای هیات موسس معرفی کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص‌زمان دقیق اعلام موجودیت‌ حزب گفت: از آن‌جا که حزب ما‌ بر آرمان‌های اساسی و اصلی انقلاب اسلامی تاکید جدی دارد، نظر برخی دوستان بر این است که اعلام موجودیت‌ رسمی‌ حزب، هم‌زمان با ۱۲ بهمن مصادف با آغاز دهه فجر باشد.

وی درباره نام این حزب گفت‌: تا کنون حدود ۳۰ اسم مطرح شده که از میان آن‌ها ۵ اسم امتیاز بالاتری را کسب کردند، ولی هنوز نامی برای حزب جدید انتخاب نشده است.

این عضو ارشد سابق حزب اعتماد ملی در باره گرایش سیاسی حزب تازه تاسیس گفت: گرایش‌ حزب ما قطعا اصلاح‌طلبانه است و اساسا ما‌ معتقدیم که اگر فردی مسلمان بخواهد فعالیت سیاسی کند، نمی‌تواند اصلاح‌طلب نباشد؛ زیرا‌ اصلاح‌طلبی در ذات اسلام است.

وی با بیان این‌که گرایش‌ حزب ما اصلاح‌طلبی خواهد بود، گفت: البته ما به مشی عملیِ دو جریان سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب‌ که هم اکنون در حال فعالیت هستند انتقادات جد‌ی داریم و معتقدیم تصلّب موجود‌ در دو جریان سیاسی فعال در کشور، مشکلاتی را برای کشور موجب‌ شده‌ است‌ که باید آسیب‌شناسی و اصلاح شود.

بیگدلی در پاسخ به این سوال که آیا حزب انشعاب‌یافته از اعتماد ملی خود را ذیل نهادهای بالادستی جریان اصلاحات همچون شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تعریف می‌کند؟ تصریح کرد:‌ حزبی که وارد فعالیت سیاسی می‌شود، باید نهایت تلاش خود را به کار بندد تا به اساسنامه و مرامنامه خویش‌ عمل کند و در طریق‌ فعالیت خود براساس مقتضیات زمان و مکان و شرایط موجود وارد ائتلاف‌هایی‌ بشود که تناسب با مرامنامه و اهداف حزب و منافع ملی داشته‌ باشد‌.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت‌: ما معتقدیم این‌که یک حزب از همان ابتدا بپذیرد که خودش اراده‌ ندارد و جمعی محدود باید‌ برای تمامی احزاب تصمیم بگیرند، با مشی حزبی سازگار نیست. بنابراین حزب ما فعالیت خود را مستقل از تمامی نهادهایی که در حال فعالیت هستند، به پیش خواهد برد. البته اگر ما ببینیم احزاب اصلاح‌طلب به مطالبات حداقلی ما احترام می‌گذارند، ما نیز در کنار آن‌ها قرار می‌گیریم، اما این‌طور نخواهد بود که از ابتدا بگوییم به عنوان یک حزب، هیچ اراده‌ای از خود نداریم و گروهی خاص برای ما تصمیم‌گیری می‌کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان این‌که ما انتقادات جدی به ساختار شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان داریم و آن را ساختاری دموکراتیک نمی‌دانیم، گفت: شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نهادی است که امروز هیچ‌یک از چهره‌های اصلاح‌طلب جرات دفاع همه‌جانبه از آن را ندارد و بسیاری از افرادی که تا چند وقت پیش حامی این شورا بودند و در تلاش بودند تا انتقادات ما به ساختار این نهاد را به گونه‌ دیگری جلوه دهند، امروز خودشان تبدیل به منتقدین جدی‌ این شورا شدند.

بیگدلی افزود: امیدواریم که ائتلاف اصلاح‌طلبان و اصولگرایان‌ براساس محوریت احزاب و به‌دور از مناسبات لویی‌ جرگه‌‌ای شکل‌ بگیرد و ما شاهد یک رقابت جدی و اصولی بین دو جریان سیاسی‌ بزرگ کشور باشیم.

 بیگدلی در پایان گفت: این نوع فعالیت سیاسی با محوریت احزاب ضامن‌ بقای این دو جریان‌ سیاسی و اعتلای نظام خواهد بود، اما ادامه مناسبات لویی‌جرگه‌ای پدرسالارانه هم بقای این دو جریان‌ بزرگ را‌ به‌خطر می‌‌اندازد و هم موجب ایراد آسیب به‌ نظام و عبور مردم از این دو جریان می شود.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*