چاه های عمیق ایران (تحلیل و تدوین :طاهره پرهیزکاری ، کارشناس آب و محیط زیست)

#چاه‌_های_عمیق تیشه بر ریشه منابع #آب‌_های_زیرزمینی می‌زنند. هرچقدر چاه عمیق‌تر باشد، این فاجعه سهمگین‌تر خواهد بود زیرا حاکی از آن است که آب‌های زیرزمینی کاهش یافته‌اند و روند مصرف بی‌رویه بوده است. میان استان‌های ایران، #خراسان‌_رضوی با ۲۹ هزار و ۳۹ چاه عمیق رکورددار این حوزه است. این استان با وجود آن‌که حدود ۵‌میلیون‌نفر جمعیت دارد اما به‌دلیل آب و هوای خشک نیازمند آب بسیاری است. همچنین در این استان هم بخش اعظم آب به دست آمده از چاه صرف کشاورزی می‌شود. پس از خراسان‌رضوی، #استان_تهران با ۱۹ هزار ۴۹۹ چاه عمیق قرار دارد. در تهران نیز مانند خراسان‌رضوی بخش اعظم آب چاه‌ها صرف #کشاورزی می‌شود و آب سدها اصولا به مصارف شرب می‌رسد. پس از آن #اصفهان با ۱۳ هزار و ۷۵۴ چاه عمیق در رتبه سوم قرار دارد. این استان هم برای دستیابی به منابع آب جهت کشاورزی اقدام به حفر چاه‌های عمیق کرده است. پس از اصفهان #استان_کرمان با ۱۹ هزار و ۸۸ حلقه چاه عمیق در رتبه بعدی قرار دارد. این استان آب‌وهوای خشکی دارد و به لحاظ کویری‌بودن نیازمند آب است. پس از کرمان، #استان_مازندران نیز در رتبه پنجم است. در این استان ۱۵ هزار و ۸۴۱ حلقه چاه حفر شده است که مصارف آشامیدنی هم دارد اما بیشتر آن صرف کشاورزی می‌شود.
در حال حاضر #دشت_قزوین نیز در وضعیت بحرانی به سر می برد و توسعه در بخش کشاورزی به مثابه ی تیر خلاص بر حیات این دشت است.
آبخوان به دلیل افت شدید بیلان سفره بیش از یک دهه دچار فرونشست گردیده و مسئولین امر باید به دنبال راه چاره جدی در کمیته ها و کارگروه های مرتبط باشند .
#توسعه_اقتصادی به هر شکلی بدون در نظر گرفتن ظرفیت حیاتی #اکوسیستم ؛ مرگ بشر محسوب می گردد و نمی توان آن را #توسعه_پایدار نامید.

1دیدگاه برای چاه های عمیق ایران (تحلیل و تدوین :طاهره پرهیزکاری ، کارشناس آب و محیط زیست)

  1. با سلام باتوجه به وجود ۷۰۰تا۹۰۰ هزار چاه در کشور مسلما از آبهای فسیلی موجود باز هم استفاده خواهد شد .لذا تشکلهای مردمی با کمک به فرهنگ مصرف والگوهای کشت محصولات کشاورزی از کشت پر مصرفها ممانعت ودولتی ها هم با نظارت و اعمال قانون در نگهداشت باقیمانده آب اهتمام داشته وهرچقدر دراین مورد همایش و کارگاه و تلاش ملی بشود بهتر نتیجه میدهد

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*